„Arnošt Lustig – devět životů“

Režisérská dvojice Kristina Pavelková a Ivo Pavelek natočila poutavý dokument se spisovatelem Arnoštem Lustigem. Film vznikal čtyři roky a představuje pozoruhodné svědectví Lustigova pohnutého osudu i neutuchajícího elánu. Hodinový snímek je zamyšlením Arnošta Lustiga nad vlastním životem.

Pan režisér Pavelek přijel film představit letošním našim osmákům a deváťákům ve středu 6. 3. Místo ranní výuky jsme zasedli do lavic kinosálu Jupiter a žáci zůstali během promítání doslova paralyzováni pohnutým osudem Arnošta Lustiga. Jaksi nenuceně a jako by to byla nějaká hra s přízviskem adventurous provází spisovatel svým životem plným nástrah 20. století, které vás  musely zasáhnout, natož když jste se narodili do židovské rodiny. Na autora vzpomínali jeho současníci a přátelé. Zdenku Mahlerovi to jiskří v očích, když popisuje, s jakým zapálením hrál Arnošt fotbal, sestra Hana Hnátová si vybavuje pohnuté okamžiky s rodinou nejen v Terezíně, ale i v Osvětimi. V životě člověka nastanou chvíle, kdy potkáte toho pravého člověka na správném místě a tím byl pro pana Lustiga určitě kamarád Jiří Justic, který ho v Osvětimi takřka jistě odklonil od osudového momentu, který sice mohl přijít, ale nakonec nepřišel.

A tak máte tedy pocit, že to nemusí být jenom kočka, která má devět životů, že si je vlastně může zasloužit i člověk. Arnošt Lustig toho byl živoucím důkazem, v průběhu filmu nenuceně předává svou životní moudrost a vyzařuje z něho odvaha, s jakou dokázal čelit těžkým chvílím svého života. V čem prý je mladým blízký? Cítí, že se potýkají s pocitem, který neumí pojmenovat a který má blízko strachu.  Je to důvod, proč mladí čtou jeho knihy, „předává v nich prý  naději.“

DATABÁZE KNIH

Pan režisér Pavelek s žáky po zhlédnutí filmu krátce pobesedoval a připomněl, že ač se to nezdá, je osud pana Lustiga vlastně docela aktuální s ohledem na dění v Evropě v posledních letech.

Reflexe žáků po zhlédnutí autobiografického snímku o životních peripetiích Arnošta Lustiga