Let´s fly to Australia

Generace dětí osmdesátek měla svého Skippyho a spolu s ním si užívala dálav, zvláštností i nebezpečí australského kontinentu. Dnešní děti mají na výběr z mnoha lákadel – neuvěřitelných dokumentů satelitních kanálů, možnosti cestování od útlého věku, ohraného Krokodýla Dundee…. Na naší škole se v úterý 3. 10. mohly nechat inspirovat poutavou přednáškou opravdového cestovatelského nadšence – pana Mgr. Karla Kocůrka.

Tentokrát nás zavedl do Austrálie a ze svého měsíčního pobytu nechal ochutnat něco ze zážitků, kterými si sám prošel. Projeli jsme s ním kontinent od severu k jihu, navštívili největší města Sydney, Melbourne, Darwin, Adelaide, Canberru. Obdivovali jsme scenérie australských národních parků – Kakadu, Litchfield, Katherine Gorge, Palm Valley, Uluru, Blue Mountains a žasli jsme nad rozmanitostí nejen tamních živočišných druhů, ale i přírody. Většina z nás se dokázala doslova rozněžnit nad tamními zvířaty – papoušky kakadu, wombaty, possumy, na chvíli jsme zatoužili si zaplavat s freshwater crocodiles, ale nejvíc záběrů patřilo klokanům a jejich menších druhů wallabies. Panu Kocůrkovi můžeme jen závidět jeho pocit „be homesick of kangaroos“, ale možná podobný pocit stesku zažíváme aspoň s našimi domácími mazlíčky.

Obohatili jsme se o znalosti o zvláštnostech australské angličtiny, umění a hudbě domorodých Aboriginies. Při sledování videí jsme dostatečně vstřebali, že Austrálie je vskutku rozlehlá a divoká země. Jezdí po ní terénní auta se šnorchly a truck trains s několika přívěsy a není jim tam přitom těsno. Řidiči dokáží ukázněně dodržovat rozestupy a mají jeden před druhým respekt.

A jak pan Kocůrek vždy v závěrečné části zdůrazňuje, podobná dobrodružství mohou v budoucnu čekat tam někde na každého z nás. So, see you later, alligator!