Hudba pastýřů a indiánů

V pátek 10. 11. 2023 navštívili naši školu manželé Kocůrkovi.

Jak říká pan Kocůrek: „HUDBA JE RADOST.“

Paní Kocůrková zahrála na housle naprosto úžasné tóny.

Pan Kocůrek hrál na různé hudební nástroje, které nám předvedl.

Seznámil nás s hudebními nástroji, které používali pastýři. Přes flétny vyrobené z větviček a klacků jsme se dostali ke slovenské chloubě - fujaře. Její zvuk je jako jediný zástupce Slovenska zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podívali jsme se i za velkou louži k indiánům. Jejich hudební nástroje, které přivolávají déšť, nás všechny uchvátily. V jednoduchosti je síla. A řekla bych, že navázat na kůži pár kopýtek bizona tomu odpovídá. Prohlédli jsme si indiánský buben, kůži chřestýše a naučili se rozpoznat typický zvuk chřestýše. Dozvěděli jsme se, že indiánské maminky svým dětem dávaly talismany (např. po domácku vyrobeného „plyšáka" připomínajícího ropušníka), které děti nosily celý život. Tety jim předaly první boty a babičky teplé papuče na zimu. Dědečkové pak vlastnoručně vyřezávali pro své vnoučky flétničky s ozdobnou figurkou orla.

Věděli jste, že indiáni měli i své vlastní zvonky u týpí? Byly zase z kopýtek, ale funkci plnily skvěle. Indiáni také dodnes používají ke zdobení svých jednoduchých hudebních nástrojů české korálky.

Koncert se nám moc líbil a všichni jsme získali další vědomosti, které nám zase trochu rozšířily obzory.

Děkujeme manželům Kocůrkovým za hodnotný pořad a těšíme se na již domluvené jarní povídání z jejich cestování po světě.