Exkurze - 9. ročníky

Dne 16. 5. 2018 jsme spolu s žáky 9. třídy navštívili Koncentrační tábor Austwitz v asi čtyřicetitisícovém městečku v jižním Polsku - Osvětim. Cesta autobusem do Osvětimi nám trvala 4 hodiny a již během ní nás náš pan průvodce seznamoval s okolní krajinou, připomenul nám hrůzy 2. světové války a poskytl veškeré organizační informace týkající se vstupu do koncentračního tábora.
Po příjezdu do Polska jsme nejprve zastavili u Koncentračního tábora Auschwitz v Osvětim. Se sluchátky na uších, v nichž jsme po celou dobu návštěvy tábora slyšeli podrobný a velmi autenticky podaný výklad týkající se událostí a skutečností, které se v táboře odehrávaly, jsme si prošli celý areál táboru. Procházeli jsme jednotlivé budovy, v nichž byla různou formou zachycena tragédie 2. světové války. I přes informační vybavenost dětí o druhé světové válce z hodin dějepisu a literatury, byli žáci zaskočeni událostmi, které se opravdu v táboře odehrávaly.
Po odborném a zajímavém výkladu, jenž trval dvě hodiny, jsme se přesunuli autobusem do asi tří kilometrů vzdáleného nacistického vyhlazovacího tábora Aschwitz – Birkenau označovaného také jako Auschwitz II.
Zde jsme si prošli celým areálem vyhlazovacího tábora opět za doprovodu výkladu. Ocitli jsme se na místech, kde bylo rozhodováno během sekund o životě každého jednoho člověka. Viděli jsme místa, kde museli lidé přežívat ze dne na den. Všude vás stále mrazí na zádech, je to místo, kde štěstí nenajdete, jen smutek, strach a tíhu tragédie celé druhé světové války. V Osvětimi přišlo o život asi 1300000 lidí, ať už v důsledku poprav, vyhladovění, mučení, pokusů na lidech, vysilující práce nebo udušením v plynových komorách.
Zastávám názor, že každý člověk by měl toto místo alespoň jednou za život navštívit a uvědomit si, jaké hrůzy se zde odehrávaly. Osvětim by měla být varováním pro nás a další generace, aby nikdy v budoucnu k podobným nelidskostem nedocházelo.
                                                                                                                                             Mgr. Renata Koprová