Beseda s policistkou na téma "Tvoje cesta onlinem" proběhla v sedmém ročníku

TVOJE CESTA ONLINEM

V úterý 19. 3. se žáci 7. tříd zúčastnili preventivního programu primární prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, se kterým k nám zavítala paní nprap. Lenka Prokopová.

Měla nachystanou přednášku s názvem TVOJE CESTA ONLINEM. Jedná se o projekt primární prevence, který vznikl ve spolupráci Policie ČR a banky ČSOB a který je zaměřen na bezpečnost na sociálních sítích a internetu. Projekt je určen pro děti, které aktivně využívají internet a sociální sítě a seznamuje je s nástrahami, se kterými se ve virtuálním světě mohou setkat.

V rámci besedy se děti dozvěděly, jak snadno se mohou internetoví predátoři dostat k jejich osobním údajům, zvlášť tehdy, když nemají soukromé a zabezpečené profily na sociálních sítí. Zajímavě dopadlo hlasování, kdo z dětí sociální sítě využívá. Ruce nahoru zvedly i ty děti, které využívají věkem limitované aplikace a které daný limit nesplňovaly. Nemálo dětí také uvedlo, že jim rodiče vůbec nekontrolují mobilní telefony a nemají přehled o jejich aktivitách.

Děti dostaly informace - jak poznat falešné účty na sítích, jak nejčastěji internetoví predátoři komunikují a také to, jak se v případě nějakého útoku bránit.

Tento program ale není určen jen pro děti. Existuje také verze pro rodiče. Právě oni by měli být těmi, kteří budou své dítě chránit a poskytovat mu v tomto směru dostatečné a adekvátní informace. Prevence by měla totiž vždy začínat v rodině.

Rodičům doporučujeme:

• mějte přehled o aktuálních trendech v oblasti sociálních sítí
  • zjistěte si, jaké sociální sítě dítě využívá
  • buďte s dětmi na sociálních sítích
  • mějte kontrolu - sledujte obsah, který děti na sociální sítě vkládají a koho sledují
  • nekritizujte, nezlehčujte situaci – buďte pro dítě partnerem a oporou
  • jděte příkladem a sami nesdílejte pro děti nevhodný obsah
  • přemýšlejte i nad tím, jak svými aktivitami na sociálních sítích neohrozit své dítě

Vlastní zodpovědností a zájmem o dítě mu pomůžete lépe čelit virtuálním nástrahám.

Více informací ke zmíněné problematice najdete na přehledných webových stránkách, které jsou určeny nejen pro děti a rodiče, ale i pedagogy.    www.e-bezpeci.cz

Kromě tohoto programu paní nprap. Lenka Prokopová obeznámila žáky o škodlivosti látek s obsahem HHC. Budeme věřit, že si z toho děti vezmou ponaučení, jelikož vše bylo skvěle podáno.

Tímto  moc děkujeme nprap. Lence Prokopové a těšíme se na další spolupráci v oblasti prevence v příštím školním roce.