Dnes je 16.07.2019, svátek má Luboš

ZŠ Sokolovská

Měsíc filmu na školách 2018

4Žáci 8. a 9. ročníků se letos již tradičně zapojili do Měsíce filmu na školách ve spolupráci s Jeden svět na školách Člověk v tísni.

Letošním tématem byl ÚNOR 1948 a ve škole jsme promítali film Jan Masaryk a třetí republika. https://www.jsns.cz/lekce/207978-jan-masaryk-a-treti-republika

 

Film se věnuje životu Jana Masaryka, syna „prezidenta osvoboditele“, diplomata a politika, a to od jeho dětství až po tragickou a dosud neobjasněnou smrt. Vznikl sestřihem dvoudílného dokumentu P. Kosatíka, M. Koláře a J. Brabce Jan Masaryk: Život a Jan Masaryk: Smrt.

 

V hodinách dějepisu jsme se společně zamýšleli, jaké to asi bylo žít ve stínu slavného otce a převzít jeho dědictví v nelehkých dobách.

 

V rámci projektu jsme se vypravili na besedu s paní Libuší Roučkovou, jejíž rodina důsledky únorových událostí pocítila na vlastní kůži. Přišla našim žákům povyprávět, jak její dědeček Ladislav Heide přišel v roce 1950 nejen o modernizovaný pivovar, ale následně i o svůj život, když krátce po znárodnění zemřel na infarkt.

 

Smutný byl osud jejího bratra, který byl v necelých 18 letech zatčen za rozšiřování letáků s Masarykovými myšlenkami a jako mladistvý byl odsouzen ke čtyř a půl letům vězení. Skončil v Jáchymově a vrátil se po amnestii v roce 1955 s podlomeným zdravím.

 

Sama paní Libuše udivovala naše žáky, když s úsměvem na tváři líčila, jak jí bylo znemožněno studovat, svou cestičku si i přesto našla. Podařilo se jí sehnat místo kresličky v elektromontážních závodech. Udělala si večerně elektroprůmyslovku a pak se ucházela o místo odborného instruktora v laboratořích na Elektrotechnické fakultě VUT, kde nakonec pracovala až do důchodu.

 

12356sken1sken2sken3sken4sken5sken6sken7sken8

 

 

Anketa

Který předmět máš nejradši?