Dnes je 24.05.2019, svátek má Jana

ZŠ Sokolovská

„Století proletí“ i ZŠ Sokolovskou

Masaryk„Století proletí“ i ZŠ Sokolovskou a to v měsíci říjnu, který je na naší škole zasvěcen výročí oslav 100 let naší republiky.

 

Pro žáky prvního i druhého stupně se připravuje řada aktivit v duchu projektového vyučování, které protnou dílčí předměty a zmapují život a kulturu lidí nejen za první republiky, ale zavítají i do let jejího dlouhého života a jejích významných mezníků, připomenou slavné a tvůrčí osobnosti našeho národa. Uvítá se, když se aktivně zapojí i naši žáci menšími vstupy s historickými rodinnými fotografiemi, deníky, dopisy, novinami, časopisy, starožitnými předměty, rozhovory s „pamětníky“ kolem nás.

 

Pro mladší i starší žáky jsou připraveny přednášky, besedy a exkurze k výročí. Žáci prvního i druhého stupně se budou moci zapojit do interaktivního programu lektora Josefa Drlíčka, který je seznámí s „Bohatstvím našeho národa“, tedy odkazem světců a patronů našeho státu, významem, tradicemi a symbolikou těchto osobností. Dalším zpestřením výuky žáků z Komenského bude návštěva Muzea Velké Meziříčí, kde na ně čeká další program k tématu, a spolupráci přislíbilo i Muzeum Velká Bíteš.

 

Žáci druhého stupně se mohou těšit na návštěvu výstavy 100 LET REPUBLIKY, kterou pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava a Státní okresní archiv Jihlava. Výstava zachycuje přelomové události 20. století na Vysočině.

 

18. 10. se pak žáci 8. a 9. ročníků ocitnou na besedě se studenty Uměleckoprůmyslové školy (Projekt Ateliéru textilní tvorby UMPRUM) s názvem Aš po Už/horod - Sto let od podnikatelského boomu a firemních osudů 1. republiky v dialogu s UMPRUM. Jde o „projekt zabývající se osudy firem a podnikatelských rodin, které stály u zrodu první republiky. Protože je centrum jejich zájmu rozšířeno od západu na východ celého Československa, dostal projekt příznačný název Aš po Už/horod.“

(více na https://www.umprum.cz/web/cs/as-po-uz-horod)

 

Mladší žáci 6. a 7. ročníků v rámci oslav zavítají do kina na film Zdeňka a Jana Svěrákových Po strništi bos.

 

Závěrečnou třešinkou na dortu v rámci našich oslav pak bude překvapení, které pro nás chystají paní kuchařky ve školní jídelně. Oprášily recepty hospodyněk první republiky a mlsné jazýčky našich žáků se mohou těšit na takové dobroty jako je cviboch, šulimajs, oukrop, peciválky nebo oblíbené jídlo spisovatele Jaroslava Haška – kočičí tanec.

 

12456873

 

Na snímku, který vznikl mezi lety 1935 a 1936, je Burian s automobilem Zbrojovka typu 4 se speciálně vyrobenou karosérií. Tady je na místě vysvětlit zvláštní název vozu – vyráběla ho státem vlastněná Zbrojovka Brno a důstojníci naší armády ho získávali s velkou slevou.

 

 

 

 

Anketa

Který předmět máš nejradši?