ZŠ Sokolovská zapojená do Příběhů našich sousedů (Post Bellum) 2021/2022

Poslední předprázdninový pátek čtyři žáci naší školy ještě neměli prázdniny jako většina jejich vrstevníků. Sešli se totiž spolu s dětmi jiných základních škol ze ZŠ Křižanov a ZŠ Osové Bitýšky tak, jak je to v současné době již normou, na závěrečné online prezentaci projektu Příběhy našich sousedů organizace Post Bellum, která vypráví příběhy pamětníků 20. století. Na závěrečné prezentaci nebyli sami, kromě pozvaných hostů se účastnila koordinátorka projektu Bc. Barbora Živná, moderátor, novinář a bývalý člen skupiny XIII. století Petr Palovčík a odborná porota zastoupená moderátorkou Mgr. Ivanou Wiesnerovou a místní historičkou PhDr. Marií Ripperovou, která hodnotila práce žáků a před kterou jsme snad obstáli…

Na projektu jsme pracovali od září 2021 a završili jsme ho tento pátek prezentací věnované pamětníkovi z Velkého Meziříčí a doprovodným materiálem, který je současně výstupem z naší půlroční práce (která nebyla vždy snadná vzhledem ke covidovým opatřením a omezením z důvodů časté absence zapojených žáků).

Práce na projektu byla velmi zajímavou zkušeností: obohatila nás o informace z historie 20. století, nahlédli jsme do dějin každodenní kultury uplynulého století, zažili jsme zajímavé dopoledne v redakci Českého rozhlasu a mohli si vyzkoušet práci moderátora. Zjistili jsme, že umíme být vnímavými reportéry, kteří dovedou klást ty správné otázky pamětníkovi, který je o dvě generace starší než my. Nabyli jsme dojmu, že to snad nakonec byla zábava pro obě zúčastněné strany.

Naše poděkování patří především panu Jiřímu Ficovi, rodáku z Velkého Meziříčí, a jeho rodině za vstřícnost a jedno milé říjnové odpoledne, z něhož si neodneseme jenom milý zážitek a následné pracovní zkušenosti, ale i určitý nadrámec, které vzdělávání jako takové, přitom netradiční formou, má přinášet.

Tvůrci Příběhů našich sousedů za ZŠ Sokolovskou: David Kopečný 9. A, Markéta Holánková 8. B, Tomáš Kotoun 9. A, Zuzana Vrátilová 8. A a Petra Táborská


>>> PRÁCE NAŠICH ŽÁKŮ NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH PROJEKTU <<<

>>> PREZENTACE <<<
>>> Články na webu školy (Projekt - Příběhy našich sousedů) <<<